29 Mayıs 2018 Salı

MİLLET BAHÇESİ EKSİK HALKAYDI


29.05.2018 Milliyet - Ankara Gazetesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı; Atatürk Kültür Merkezi yani Hipodrom’un olduğu bölge, millet bahçesi yapılacak. Olursa eğer, bizim düşündüğümüzden daha iyisi olacak. Biz de yıllardır büyük yemyeşil bir park içinde Uygarlıklar Müzesi yapılmasını öneriyorduk. Yapılaşacaksa da böyle yapılaşsındı.

İlk millet bahçesi
Ülkenin ilk millet bahçesi, Ankara’ya yapılmıştı; Ulus’ta, şimdiki 100. Yıl Çarşısı ile Ankara Palas arasına. 1932’de uygulanmaya başlanan Hermann Jansen’in şehir planında ise Atatürk Orman Çiftliği’nden başlayıp Hipodrom, 19 Mayıs Spor Yerleşkesi, Gençlik Parkı’na devam eden batıdan doğuya bir yeşil kuşak tasarlanmıştı. Alan sellerin getirdiği alüvyonla oluşan bir araziydi, suyu da kontrol edecekti.

Botanik Parkı’ndan başlayıp Seymenler Parkı, Kuğulu Park, elçiliklerin bahçeleri, Meclis Parkı, Güvenpark, Kızılay Parkı, Zafer Parkları, Kurtuluş Parkı’ndan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne kadar tasarlanan yeşil kuşak ise kuzey-güney hattını oluşturuyordu. Yer yer bu yeşil kuşağın halkalarını kopardık, kuşak olmaktan çıkardık plansız yapılaşmalarla.

Batı-doğu yeşil kuşak hattını yeşillendireceğimize Ankapark'ı yaptık yerine, koptu hat
Halka kopmak üzereydi
Biri de Hipodrom halkasıydı. Çevresi yeterli yeşillendirilmemiş, açıklık bir alan olarak kalmış, üstüne de kimseye yaranamayan, bir türlü işlev kazanamayan Atatürk Kültür Merkezi yapılmıştı. Plansız yapılaşma, nefesini kesmeye gelen bir avuç gibi çeviriyordu etrafını. Kopmak üzereydi kuşak.

Hipodrom ve AKM'nin kuş bakışı görünüşü
Biz, kötünün iyisi, bu büyük alanın bir botanik bahçesi gibi yeşillendirilmesini ve içine Uygarlıklar Müzesi yapılmasını önermiştik. Varolan binasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi, depolarındaki tarihi eserlerin 10’da 1’ini anca sergileyebiliyordu çünkü. Tepeleme binalaşmaktan iyiydi hiç olmazsa. Hem yeşil kuşak koparılmamış olur hem nefes alırız hem de ziyaretçiler park sayesinde uzun zaman geçirebilirdi bölgede. Yani çok işlevsel bir sosyalleşme alanı oluşturulurdu.

Can simidi olacak
Eski Belediye Başkanımız Melih Gökçek bizi de alıştırmış demek; bir şey dikeceğiz illa yeşil de olsa ortasına ya, hiç sadece bahçe olmasını düşünmemiştik. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vaadi, bir adım öteye, hatta en olması gereken yere taşıdı bu alanla ilgili olması gerekeni. Budur...
Plansız yapılaşmayla Hipodrom'un etrafını sardık
Rant canavarının karnı doydu ama gözü doymuyor. Doydu ama, iştahına hakim olmalı artık. Bu ülkenin başkenti de yaşanılabilir olmayı hak ediyor. Solunacak havayı, su baskınlarını emecek toprağı hak ediyor. Çocukların toprağa, bitkiye dokunacağı, her insanın ihtiyacı yeşili, başkent de hak ediyor. Adına yaraşır milletin bahçesi, bir can simidi olacak plansız şehirleşmenin boğduğu Ankara’ya.

Hiç yorum yok: