21 Mart 2015 Cumartesi

ÇİFTLİK GİDERKEN NEREDEYDİK?20.03.2015 Milliyet-Ankara Gazetesi

Bu projenin bitişiyle Atatürk Orman Çiftliği de biter” diye başlamıştık ‘ÇiftlikleVedalaşın’ yazımıza. Yaklaşık 3 buçuk yıl önce 10 Ağustos 2011’de. Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’in bir konuşması içinde bir cümle olarak ‘Çiftlik Bulvarı’ ifadesi geçmiş, o zaman anlam veremediğiz için Atatürk Orman Çiftliği’ne bu büyüklükte bir bulvar yapılmasını eleştirmiştik.

Bilmeden “vedalaşın” demişiz
Bir hafta sonra 17 Ağustos 2011’de ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'si çıktı. Türkiye'nin çevre, doğa ve kültür mirasının yönetimine ilişkin köklü değişiklikler içeren bir kararnameydi. 17 Ağustos’un ertesi, ardı ardına Gazi Yerleşkesi, ODTÜ içinden geçirilmek istenen yol, Eymir Gölü ve Botanik’le Seğmenler Parkı’ndaki yapılaşma talepleri gündeme geldi. Tehlikenin boyutu, ilk kez Milliyet Ankara Gazetesi’nde dile getirildi.

Meğer haberimiz yok, ondan da 1 hafta önce 11 Ağustos 2011’de Çiftlik içindeki Gazi Yerleşkesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından, 1’inci dereceden ‘3’üncü Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı’na düşürülmüş. Karardan bir gün önce, gelişmelerden habersiz, ‘Çiftlik’le Vedalaşın’ demişiz.

“Gık” çıkmadı
10 Ağustos 2011’den sonra ısrarla konuyu takip ettik.

23 Aralık 2011- AOÇ Üzerindeki Rant Pençesi
8 Haziran 2012- Sanayiye Ödül Çiftliğe Beton
15 Haziran 2012- Tırtık Tırtık Yenilen Miras: AOÇ
2 Ekim 2012- Zavallı AOÇ
16 Ekim 2012- İstabullaşan Ankara’da Rant Çiftliği
11 Ocak 2013- Çiftliğe Hücum
4 Haziran 2013- Gezi Şanslı Çiftlik Yalnız Kaldı
5 Temmuz 2013- Dönüşüm Çiftlik’te
9 Temmuz 2013- Gündem Çiftlik
20 Ağustos 2013- Bir Ankara Yozlaşması Atatürk Orman Ç.
24 Eylül 2013- Arkasından Gelinen Şehir
7 Ocak 2014- Tokat Gibi Rapor
21 Ocak 2014- Çiftlik’ten Açıklama Var
7 Mart 2014 Bitirilmiş Çiftliğin Davası
25 Mart 2014 Çiftlik’te Geciken Adalet
8 Nisan 2014 Çiftliğe Vicdan Lazım

Bunlar Atatürk Orman Çiftliği’yle ilgili yazılarımızın bir kısmı. Bir bu kadar da aralarda ve başka yazılar içinde değindiklerimiz var.

Ve efendim, köyün delisi gibi, kendi kendimizi paraladık  durduk 3 buçuk yıl boyunca. Ne muhalefet partileri ne çevreci dernekler ne odalar ne de şimdi mangalda kül bırakmayan gazete ve televizyonlar ilişti konuya, ‘Gık’ çıkmadı. Sadece 7 Aralık 2011’de Orman Mühendisleri Odası, SİT alanının düşürülmesi kararına karşı dava açtı.

Elden ele dolaşıyor araziler
Gazi Yerleşkesi’ne Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılmaya başladı, inşaat epey ilerledi, birden kafaya saksı düşmüş gibi uyandı, uyandığı gibi de coştu herkes. Yer gök çevreci ve hukuk alimi kesildi, Atatürk Orman Çiftliği, ülke gündeminin baş köşesine oturdu. Öyle olunca biz de uzaktan izlemeye başladık, başkaları da sahip çıkıyor diye.

Bu arada adı‘Ankara Bulvarı’na çevrilen otobanvari Yeni Çiftlik Bulvarı açıldı. Ne olduğunu anlayamadan Ankapark’ın inşaatı başladı bu sefer de. Bunlar bildiklerimiz. Kurumlara koşullu devredilen araziler, elden ele dolaşıyor şimdi. Atatürk’ün vasiyetle koşul karşılığı bağışladığı araziler satılıyor. Çiftlik etrafında müthiş bir yapılaşma başladı ve ucu kaçmış durumda. Her vasiyeti delme girişimi, rantı yüksek bir yapı olarak yükseliyor Çiftlik’te.

Meclis sahnesinde gerilim!
İşte bütün bu girişimleri sessiz sedasız izleyen muhalefet partileriyse dün gözlerimizi yaşarttı; Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılan alanın, birinci dereceden üçüncü derece SİT alanına dönüştürülmesiyle ilgili araştırma önergesinin görüşülmesini Meclis Genel Kurulu’na önerdiler. Aman pek yaman eleştiriler yapıldı! Ancak yine Çiftlik’teki genel sorunla değil, Saray’la ilgiliydi muhalefet.

AK Parti Karabük Milletvekili Osman Kahveci de "Şimdi 'Atatürk Orman Çiftliği' diye bağıranlar, neredeyse Atatürk'ün çiftliğinin yüzde 40'ı giderken neredeydi?" dedi. Doğru soru; neredeydik, devlet dahil? Yarıya inerken Çiftlik arazisi, cümleten neredeydik? 60 yılı geçtik, son 3 buçuk yılda neredeydiniz efendiler? Kıt akılımızla bizim gördüğümüzü, koskoca muhalefet partileri göremedi mi? Bor’un pazarı geçmiş,  eleştirinin de pek kıymeti kalmadı tabiî ki. Yalnız Çiftlik, yine yalnız yani.

Karabük Milletvekili Kahveci’nin sözlerine gelince; ‘kalanla da biz ilgileneceğiz’ anlamına gelmiyordur inşallah.

Hiç yorum yok: